Skip to main content

Відділення фізичної та реабілітаційної медицини

В рамках договору з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій проводить медичну реабілітацію хворих з наступними патологіями:

 • гострий період ішемічного та геморагічного  інсульту або в періоді довготривалої реабілітації;
 • стани після оперативних втручань з приводу геморагічного інсульту та стани після видалення доброякісних пухлин головного мозку з наявністю рухового дефіциту;
 • патологія опорно-рухового апарату яка проявляється болями в спині (хвороба Бехтерєва, цервікалгія, торакалгія, люмбоішиалгія, в тому числі грижі дисків з хронічним больовим синдромом, порушенням рухової функції (нейропатія нервів верхніх та нижніх кінцівок);
 • компресійно-ішемічні ураження периферичних нервів;
 • стани після оперативного лікування гриж міжхребцевих дисків з наявністю парезів, хронічного болю
 • демієлінізуючі захворювання (розсіянний склероз)
 • екстрапірамідна патологія (хвороба Паркінсона)

Мультидисциплінарною реабілітаційною командою для кожного пацієнта розробляється індивідуальна реабілітаційна програма  – комплекс вправ та процедур по відновленню функціональних змін організму.

Рання активізація пацієнта допомагає запобігти загальному ослабленню організму та уникнути різних ускладнень. Мультидисциплінарна реабілітаційна команда  лікарні складається з лікарів з фізичної та реабілітаційної медицини, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, неврологів, нейрохірургів, логопедів, психотерапевтів.

Робота реабілітаційної команди спрямована на співпрацю з пацієнтом, його сім’єю, найближчим оточенням. Фахівцями мультидисциплінарної реабілітаційної команди перед початком лікування для кожного пацієнта здійснюється повний комплекс клінічних, лабораторних та інструментальних досліджень, оцінюється загальна картина захворювання, ступінь ураження нервової системи, здатність пацієнта виконувати будь-які дії, в тому числі в повсякденному житті –  для роботи, активного способу життя та самообслуговування в побуті.

Спеціалісти мультидисциплінарної реабілітаційної команди, а саме лікарі з фізичної та реабілітаційної медицини і фізичні терапевти проводять індивідуальні заняття, які  спрямовані на :

 • тренування координації рухів та вміння підтримувати рівновагу за допомогою ходи навколо перешкод.
 • тренування функцій пов’язаних з контролем і координацією довільних та складних рухів з урахуванням ваги на руках/ногах або без ваги на руках/ногах .
 • тренування функцій постурального контролю, реакцій рівноваги, підтримування пози, захисних реакцій.
 • тренування функції обсягу і свободи рухів лопатки, тазу.
 • вправи, спрямовані на зменшення болю та збільшення сили певних м’язів і м’язових груп.
 • вправи на тренування витривалості.

Для забезпечення реабілітаційного лікування хворих з гострою церебро-васкулярною патологією, патологією опорно-рухового апарату, хворих після оперативного втручань з приводу геморагічного інсульту та з різноманітною патологією нервової системи в лікарні наявне медичне обладнання, а саме:

Для відпрацювання та  вдосконалення навичок ходи:

 • Сходинки з похилою площиною, за допомогою яких проводиться відпрацювання переміщення вгору, донизу по підніжках, тренування рухового стереотипу.
 • Бруси з перешкодами. які допомагають відновити функції підйому ніг та переступання через перешкоди, тренування координації рухів та вміння підтримувати рівновагу.

Також для відновлення  рухових функцій верхніх, нижніх кінцівок та суглобів застосовується механотерапія, що здійснюється  за допомогою відповідних тренажерів:

 • Тренажер «Сходинки для відведення плеча», розроблений для відновлення та покращення рухових функцій плеча, розвитку дрібної моторики пальців рук.
 • Тренжер «Вільні рухи», призначений для відновлення рухливості верхніх кінцівок та верхньої частини тулуба, сприяє покращенню циркуляції крові у верхніх кінцівках, збільшенню рухливості суглобів, досягненню розслаблення надмірно напружених м’язів та зміцнення м’язової сили.
 • Тренажер кистьовий ротаційний для верхніх кінцівок, призначений для допомоги у відновленні рухових функцій верхніх кінцівок та суглобів. Заняття на цьому тренажері покращують моторику пальців рук та кистей в області променево-зап’ясткового суглоба.
 • Тренажер ротаційний для верхніх кінцівок настінний, застосовується для активної реабілітації при захворюваннях нервової системи з порушенням рухових функцій опорно-рухового апарату, відновлює м’язово-ротаційну функцію верхніх кінцівок.
 • Тренажер маятниковий для верхніх кінцівок кистьовий, призначений для відновлення рухових функцій променево-зап’ясткового та ліктьового суглобів.

Тренажер, призначений для тренування верхніх кінцівок при відновленні рухових функцій плечового та ліктьового суглоба. Використовується для відновлення м’язово-ротаційної функції верхніх кінцівок.

Фахівці  мультидисциплінарної реабілітаційної команди -ерготерапевти займаються відновленням втрачених рухових функцій та дрібної моторики верхніх кінцівок.  Лікування  пацієнтів спрямоване  на тренування координації рухів, пам’яті й уваги, формування та навчання базової активності повсякденного життя –  одягання/роздягання, прийом та готування їжі, особиста гігієна та інше. Для цього застосовуються спеціальні вправи з використанням медичного обладнання, а саме:

 • Тренажер-лабіринт для відновлення моторики і координації рук .
 • Тренажер універсальний – стіл реабілітаційний, призначений для відновлення рухових функцій та дрібної моторики пальців рук та кистей, який використовується для реабілітації при захворюваннях центральної та периферичної нервової системи, в гострому періоді ішемічного інсульту. За допомогою різноманітних валиків, важелів, пружних пристосувань  пацієнт здійснює рухи кистями у різних напрямках.
 • З метою відновлення функцій суглобів пальців рук застосовується система безперервного пасивного руху суглобів, завдяки якій кожен суглоб повністю розробляється та активно працює, що сприяє здійсненню руху пальців природною траєкторією.
 • В комплексному реабілітаційному лікуванні пацієнтів з порушеннями рухових функцій кінцівок, внаслідок перенесеного інсульту застосовується дзеркальна терапія. Дія цієї терапії спрямована на стимулюванні активності моторної кори ураженої півкулі мозку.